Írta : KDB 2023. 01. 20. 14:13:14

Cemix tréning a THR felújításról

A homlokzati hőszigetelés lassan 30 éve már hogy hazánkban is terjedni kezdett, pár éve-évtizede már az energetikai követelmények is megkövetelik az újonnan épülő ingatlanok estében. A hazánkban elvárt szint bár folyamatosan közelít az európai normákhoz, a szomszédos országokhoz képest még mindig lemaradást mutat, Ausztriában és Szlovákiában is szigorúbb értékeknek kell megfelelni az új ingatlanoknak. Az új vagy még szigeteletlen homlokzatok esetében már gyakorlott a kivitelezők többsége, de az elmúlt év energia ár robbanása azoknál is felszínre hozta ismét a kérdést, akik korábban már elvégezték ezt a fajta beruházást. Évtizedekkel ezelőtt még az új házakra is csak 5-6-7 cm vastagságban került hagyományos EPS szigetelés, akkoriban ez volt a piaci „norma”. Mostanra azonban 15 cm alatt szinte senki sem gondolkozik, hisz a járulékos költségek-állványzat, ragasztás, hálózás, színezés- vastagságtól függetlenül jelen vannak, csak a szigetelő táblák ára különbözik egy 10 vagy 20cm vastag kivitelezésnél. Na de mekkora különbség adódik a megspórolt energián! Ez az az ok, ami miatt a korábban vékonyabb rétegben szigetelt épületek tulajdonosainak is érdemes elgondolkozni, a plusz szigetelés beruházás költségének megtérülési ideje ugyanis drasztikusan csökkent a megemelkedett fűtési költségek következtében.

Erre reflektálva 2023 év elején a Cemix meghirdette a THR felújításáról szóló előadás sorozatát, országosan, kőműves szakembereknek. A pesti Schulek Frigyes iskolában megtartott egész napos képzésen alaposan végig jártuk a jelenlegi fűtési árak mellett adódó igen gyors megtérülési időt, a rendszergarancia részeit, és a THR- Teljes Hőszigetelő Rendszer felújításának, bővítésének lehetőségeit. Ebben még nincs olyan egységes gyártói ajánlás, mint ami a MÉSZ kiadványban a homlokzati hőszigetelésre vonatkozik, így igen fontosak a témával foglalkozó előadások. Az alapfelület vizsgálata minden esetben a szakember dolga és felelőssége (!) , mivel a rendszerbe bele látni nem lehet, ezért pár helyen megbontással kell megállapítani a hálózás állapotát, ragasztás módját, dübelezést , összességében a teljes rendszer állapotát. Természetesen a cél a meglévő szigetelés megmentése és annak tovább fejlesztése, mert bontásával hatalmas mennyiségű hulladékot termelnénk csak, és a már meglévő szigetelés vastagságot is elvesztenénk. Amennyiben megfelelőnek minősül a korábbi réteg, arra a megszokott módon építjük fel a THR-t. Egyes gyártók ajánlásában szerepel a korábbi hálózás „irdalása”, pár méterenkénti bevágása, mely a meglévő rendszer feszültség mentesítését hivatott szolgálni. Erre azért van szükség mert amikor dübelezzük az új rendszert, immáron a korábbi rendszeren keresztül az (újonnan) elkészült teljes vastagságban, akkor a régi rendszer hálózásában feszültséget generálhat az új dübelezés okozta erőhatások.

Ezen logika mentén az ablaksarkok bevágása is célszerű lehet (vékonyvakolat és háló vastagságban csupán!) hogy elkerüljük ezeket a belső feszültségeket és immáron az új felületen végezzük el a hálózást, ablaksarkokban mandzsettát (vagy zsebkendőt) elhelyezve átlósan. Gyakorlati bemutatón erre részletesen kitértünk , ahogy az ablakprofil is elő került, ami ugyan évtizedek óta elérhető a piacon, de még mindig igen kevesek használják, pedig a hálózást, színezést is könnyíti, ráadásul pontosabb-rugalmasabb káva csatlakozást garantál az ablaktok felületére.
 

Természetesen szóba került a rendszerben gondolkozás fontossága, nem csupán a homlokzati garancia témakörét illetően, hanem a ház egésze kapcsán is, a födém, aljzat, tető héjazat és nyílászárók állapota is fontos az épület teljes hőszigetelését tekintve, különös figyelmet szentelve ezen szerkezeti elemek csomóponti csatlakozásaira. Olyan fontos érdekességek is szóba kerültek, hogy ha egy ikerház hivatalos módon társasházi bejegyzést kap, akkor azonnal az arra vonatkozó előírások lépnek életbe, különös tekintettel a nyílászárók feletti tűzterjedést gátló kőzetgyapot tábla beépítésekkel (ami jellemzően a többemeletes épületek ismérve ). Hasonlóan érdekes téma volt az erős színek okozta rendszer túlmelegedés és az így fokozódó paplanosodás, belső feszültségek káros hatása és ezek kivédése speciális dörzsvakolattal (Struktur OLA család) . A HWB érték halványan rémlett a 2016-os Müncheni FAF kiállításról, de látványos volt az a mini teszt ami a hagyományos antracit színű dörzsvakolat felmelegedését és a speciális, direkt mérsékelt „melegedésű” változatának különbségét mutatta, pár perces infra melegítés is 10 fok feletti felületi hőmérséklet 7különbséget mutatott. Száz szónak is egy a vége, mi rendszeresen járunk ilyen tréningekre, jó alkalom frissíteni a szakmai tudást és konzultálni a jelenlevő kollégákkal is.