KALETA szakmai nap

December elején ismét egy szakmai napon jártunk, ezúttal a Kaleta Magyarország Kft. szervezett egy anyagteszteléssel egybekötött gépbemutatót, valós körülmények között egy építési helyszínen.
A gépek a Kaleta 151 és 152 típusai voltak, mint már korábbi bemutatón is, ezúttal azonban a beltéri anyagok voltak a nap fókuszában, nem a háló beágyazó és vékonyvakolat mint korábbi bemutatón. A fejlesztett változat a digitális nyomásszabályozó beépítése jelentette, mellyel gyorsabbá, könnyebbé vált egy jó szóráskép beállítása, továbbá a tömlő és a csiga élettartamát is jótékonyan befolyásolja, dugulás okozta túlnyomások nem alakulnak ki a gépben szórás során. Bár a meghívó még a stemal, neoglett, smig anyagokra szólt, végül frissen érkezett, a hazai piacon még teljesen új lengyel anyagok kerültek a tartályokba. Ennek ellenére elég hamar sikerült a megfelelő paramétereket eltalálni, a dűzni méret-nyomás-csiga fordulatszám változtatásával egy egységes, lüktetésektől mentes szóráskép született mindkét gép, és mindkét anyag esetében.

Az első anyag Omega néven egy hagyományos zsákos glett volt, a gyártó Dolina Nidy leírása szerint beltéri, ásványi felületek simítására ajánlott gipsz alapú glett, kézi és gépi felhordásra, teljes rétegvastagságnak pedig 3mm ad meg. Előszőr a 151-es géppel próbáltuk, majd a 152-es is szépen vitte , 639-es dűzni mérettel. A gyakorlatban egy nagyon finom, krémes állagú glettanyag született a keverés után, mely szórással jelentős vastagságban sem rogyott meg, felvette a versenyt a „kontrol csoportnak” használt Baumit Max vastag glettjével. Ez utóbbira maximális vastagságra 5mm ad meg a gyártó két rétegű felhordás esetén, az Omega gyári ajánlása hasonló esetben 3mm. A színét és állagát tekintve olyan volt az Omega glett, mint az angol szakmai oldalakon a „plaszterosok” által használt anyag, nedves állapotban kicsit bézses, földes-agyagos árnyalatú paszta mely közvetlen alapot képez festés és tapétázás alá. Az angolszász vidéken szinte külön szakma a plasterer, gyakran egy rétegben érnek el szinte csiszolást sem igénylő sima felületet. Lehetséges hogy ez az (vagy ilyen) az anyag amit használnak, minden esetre angol oldalon is megtalálható a termék. Az anyagot végül levegőrásegítéses pisztollyal is kipróbáltuk a 151-es kaletán, de anélkül, airless verzióban is szépen vitte a „vakológép” a zsákos glettanyagot.

A másik termék ami lehetőségünk volt megismerni a SMIG A-2 vödrös készglett, mely Q1-től Q4-ig használható bandázsolásra és sima ásványi vakolat glettelésére is. Az omega zsákos termékhez képest egy hófehér, elég gyantásnak ható, mindenesetre jó cuppanós-ragadós anyag található a vödörben mely minimális hígítással került a gépekbe. Ez ügyben nagy segítség a vödör tető, egy végtelenül egyszerű, de maximálisan informatív képsorozat mutatja be a szükséges hígításokat a különböző felhasználási módokhoz. A hazai piacon ilyennel még nem találkoztam, nincs fordítgatás, olvasgatás, net böngészés, minden szükséges információ ott van az ember orra elött egyértelműen!

A 152-es kaleta, ami a kisebb gép a palettán és 6 liter körüli csiga kapacitásával glettelési munkákra született, a nyomáshatároló és a csiga fordulatszám összehangolása után szép szórásképpel vitte az anyagot, a 639-es dűzni méreten még volt ingadozás a szórás képben 90 bar nyomáson, végül 110 bar és 70% körüli csiga fordulatszám mellett az 537-es dűznin egy tökéletes szórásképpel lehetett dolgozni a hófehér bandázsglettel, csiga se ált le feleslegesen nyomás túltermelés miatt és a szórásképben sem volt ingadozás az elégtelen mennyiségű anyagszállítás miatt.

Ismét egy igen hasznos délelőttöt töltöttünk el jó pár kolléga társaságában, a két új anyag -ami szinte frissibe a bemutató elött érkezett az országba- igen ígéretes, persze a magyar piacon az árérzékenység még most is elől szerepel a döntéshozatalban, előzetes információk szerint ebben igazán versenyképes lesz majd az Omega zsákos glett és a vödrös SMIG A-2 is.